UBT/Institute/Team

Head

Gabriele Berg,
Univ.-Prof. Dipl.-Biol. Dr.rer.nat.



Phone: +43 (316) 873 - 8310
Office hours:
Mon to Thur: 13:00 - 16:00 
gabriele.bergnoSpam@tugraz.at
Business card


Deputy Head

Tomislav Cernava,
Dr. techn.


Phone: +43 (316) 873 - 8312
tomislav.cernavanoSpam@tugraz.at
Business card


Secretary

Monica Genser,

Phone: +43 (316) 873 - 8818
monica.gensernoSpam@tugraz.at
Business card

Nadine Rose Seeger Wood,
M.A.

Phone: +43 (316) 873 8311
nadine.seegerwoodnoSpam@tugraz.at
Business card


Post-Docs

Samuel Bickel,
BSc ETH MSc ETH Dr.


Phone: +43 (316) 873 - 4317
ahmed.abdelfattah@tugraz.at
Business card

Daria Rybakova,
Dipl.-Ing. Ph.D.


Phone: +43 (316) 873 - 8812
daria.rybakovanoSpam@tugraz.at
Business card

Birgit Wassermann, 
M.Sc., B.Sc., Ph.D.

Phone: +43 (316) 873 -  8812
birgit.wassermannnoSpam@tugraz.at
Business card

Wisnu Adi Wicaksono,
S.Si, Ph.D


Phone: +43 (316) 873 - 4316
wisnu.wicaksononoSpam@tugraz.at
Business card


University Assistants (PhD Students)

Carolina Lobato,
M.Sc. B.Sc.


Phone: +43 (316) 873 -4313
cbotocourinhalobatonoSpam@tugraz.at
Business card

Matthias Schweitzer,
M.Sc.B.Sc.

Phone: +43 (316) 873 - 8314
matthias.schweitzernoSpam@tugraz.at
Business card


PhD Students

Katherine Cuadros Patin,
M.Sc.

Phone: +43 (316) 873- 4314
k.cuadrospatinonoSpam@tugraz.at
Business card

Xiaoyan Fan,
M.Sc. B.Sc.

Phone: +43(316)873-4313
xyfan1noSpam@zju.edu.cn

Kristina Michl,
M.Sc.

Phone:+43 (316) 873- 4314
kristina.michlnoSpam@tugraz.at
Business card

 

Expedito Olimi,
M.Sc. B.Sc.


Phone: +43 (316) 873 - 4317
expedito.oliminoSpam@tugraz.at
Business card

Adrian Wolfgang,
M.Sc. B.Sc.


Phone: +43 (316) 873 - 4313
adrian.wolfgangnoSpam@tugraz.at
Business card


Technical Assistants

Barbara Fetz,
Ing.


Phone: +43 (316) 873 - 8423
barbara.fetznoSpam@tugraz.at
Business card

Angelika Schaefer,
Ing.


Phone: +43 (316) 873 - 8423
angelika.schaefernoSpam@tugraz.at
Business card

Monika Schneider-Trampitsch,
Ing.

Phone: +43 (316) 873 - 8424
schneider-trampitschnoSpam@tugraz.at
Business card


Students

Daniela Dreisiebner,
B.Sc.

daniela.dreisiebner@student.tugraz.at

Martina Duller,
B.Sc.

martina.duller@student.tugraz.at

Magdalena Egger,
B.Sc.

magdalena.egger@student.tugraz.at

Lena Anna Gruber,
B.Sc.

lena.grubernoSpam@student.tugraz.at

Daniel Habich
B.Sc.

daniel.habich@student.tugraz.at

Daniel Höfle,
B.Sc.


d.hoeflenoSpam@student.tugraz.at

Isabella Kögl,
B.Sc.

isabella.koegl@student.tugraz.at

Doris Ortner, 
Mag.rer.nat., BSc


dortner@student.tugraz.at


Apprentice

Daniela Amhofer

Phone: +43 (316) 873 - 8424
daniela.amhofernoSpam@tugraz.at


Degree in finalization

PhDs:
Eveline Adam, Mag.rer.soc.oec.B.Sc.
Pascal Mülner, M.Sc.B.Sc.
Manuel Reisinger, M.Sc.B.Sc.
Master:
Verena Kühmayer, B.Sc.
Sarah Mitteregger, B.Sc.
Martina Stangl, B.Sc.


Former Members

Abdelfattah Ahmed, Alavi Mohammadali, Alfano Gabriele, Almansa Rosa Eva, Angerbauer Christoph, Aschenbrenner Ines, Bali Valmira, Bayer Miriam, Becker Kay, Bergna Allessandro, Bernhart Maria, Bertl Stephan, Binder Matthias, Bragina Anastasia, Brzonova Ivana, Cardinale Massimiliano, Costa de Souca Maria Fernanda, Crivaro Claudio, Diaz Rosario, Draskowitsch Claudia, Eberl Anita, Ecker Katharina, Ekhlas Daniel, Ellmaier Katrin, Erlacher Armin, Erlacher Angelika, Erschen Sabine, Etemadi Mohammad, Fank Manuela, Fernbach Anton, Flitsch Annemarie, Flock Theresia, Friedrich Andrea, Fuchs Alexander, Fürnkranz Michael, Gamerith Clemens, Gasser Ilona, Geweßler Ulrike, Gibson Nyanhongo, Glawogger Tobija, Greimel Katrin, Gübitz Georg, Haratani Marika, Hartenberger Kathrin, Hasmann Andrea, Heinzel Anna, Held Christof, Heumann Sonja, Herrero Acero Enrique, Hofbauer Bernhard, Hollauf Stefanie, Hölzl Kathrin, Hulla Elisabeth, Kanzler Gertraud, Koglmann Markus, Köberl Martina, Koinigg Michael, Koller Daniel, Kranyeck Julia, Krug Lisa, Laggner Olivia, Laireiter Christina, Liebminger Stefan, Lipp Carina, List Markus, Lukesch Birgit, Luschnig Daniel, Mahnert Alexander, Maier Stefanie, Mandl-Schweiger Ulrike, Mara Elisabeth, Marek Melanie, Markut Katharina, Marold Annemarie, Matschl Iris, Meincke Remo, Michelitsch Lisa-Marie, Mora Max, Moser Gerit, Mulero Antonio, Müller Christina, Müller Henry, Munk Bernhard, Murgu Octavian, Nottendorfer Tanja, Nowitsch Susanne, Nyanhongo Gibson, Oberauner Lisa, Obermaier Melanie, Ajibade Oluwatosin, Orcal Antonio, Ortega Rocel, Papst Friederike, Perz Veronika, Pobeheim Herbert, Posch Markus, Prasetyo Endry Nugroho, Preßnig Michaela, Pretzler Matthias, Pricelius Sina, Prinz Sarah, Provasnek Christoph, Puchinger Nicole, Rainer Cornelia, Ranz-Kopecka Justyna Teresa, Reichhardt Barbara, Reinsberger David, Reisenhofer Tamara, Reiter Tamara, Retallack Brittany, Robra Karl-Heinz, Rocasalbas Guillem, Rollett Alexandra, Roßmann Bettina, Rupp Sandra, Sarajlie Dzenana, Scheifinger Nicole, Schiffer Doris, Schmid Florian, Schmidt Stephan, Schmidt Ruth, Schlick Angelika, Schmuck Maria, Schneider Konstantin, Schnitzhofer Wolfgang, Schöck Matthias, Scholz Elke, Schröder Marc, Schwarz Marlene, Sedlmayer Corinna, Semler Bettina, Semlitsch Stefan, Sensen Maria, Somitsch Walter, Sommer Milena, Spanberger Nora, Steifer Doris, Stern Elisabeth, Stocker Franz, Stoissier Carmen, Stojanovic Bernd, Stuhlbacher Arnold, Taffner Julian, Teimoori Yeganeh, Thallinger Barbara, Trippl Manuel, Verginer Markus, Vieira de Castro Joa Junioer, Wagner Phillip, Weiß Stefan, Wellacher Martin, Wehrschütz-Sigl Eva, Wetzlinger Ute, Wottgen Torsten, Wrolli Isabella, Zachow Christin, Zahrl Doris