GAD Awards 16+

The Faculty of Architecture at Graz University of Technology is pleased to announce the 2016 GAD (Graz Architecture Diploma) awards. On October 14, 2016 the best master thesis projects of the past academic year will be evaluated and selected by an expert jury in the meeting hall at Kronesgasse 5. All nominated projects from this year's GAD Awards will be on display from October 14–21 in the gallery space in Kronesgasse 5.

Winners

1st Prize
Christoph Walter Pirker
: Analoge Landschaft. Annäherungen an den verlorenen Raum
Supervisor: Andreas Lechner, Institut für Gebäudelehre
Sponsor: Graphisoft  

2nd Prize
Simon Platter & Zuzana Töröková
: Valley Walls. Refuge in Seclusion / Ein Refugium in der Abgeschiedenheit
Supervisor: Hans Gangoly, Institut für Gebäudelehre
Sponsor: A-null Development  

3rd Prize
Ana Škrebić
: Ozymandias Picturesque
Supervisor: Hans Gangoly, Institut für Gebäudelehre
Sponsor: TON  
 

TSCHOM Prize for Residential Architecture
Hanife Tepegöz: KUŞDILI ÇAYIRI. Die Entstehung eines neu interpretierten türkischen Wohnhauses
Supervisor: Andreas Lichtblau, Institut für Wohnbau  

HOLLOMEY Travel Prize
Florian Landsteiner: Iterative Prozesse zur Herstellung von wiederverwendbaren Schalungsformen für doppelt gekrümmte Betonbauteile
Supervisor: Stefan Peters, Institut für Tragwerksentwurf  

People's Choice Award
Alexander Gebetsroither: I-710/I-105 #more than infrastructure
Supervisor: Andreas Lechner, Institut für Gebäudelehre
Sponsor: Bene Büromöbel  
 

Nominees:
Alfred Angerer, Horia Daniel Brad, Alen Celeketic, Martin Ewald Eggel, Patrick Ernst, Alexander Freydl, Julian Gatterer, Alexander Gebetsroither, Maria Huber, Susanne Huber, Isabel Janka, Markus Klotzner, Florian Landsteiner, Christopher Leitner, Marija Malinovic, Morana Mazuran, Michael Münzer, Stefan Nuncic, Georgi Petev,Christoph Walter Pirker, Simon Platter, Theresa-Alena Platzer, Karin Pramstaller, Sigrid Prinz, Taja Tadeja Rampih, Johanna Regger, Susanne Elisabeth Roth, Alexandra Saringer, Anne Schlebbe, Robert Schmid, Georg Schrutka-Rechtenstamm, Ana Skrebic, Lisa Steiner, Robert Sterzing, Marina Stölzl, Siegfried Georg Streitfelder, Hanife Tepegöz, Zuzana Törökova, Sebastian Wattenberg, Klaus Peter Weber, Judith Willnauer, Lisa-Sophie Winklhofer, Vedran Zonic

 

                 

 
 
 

Program

XAL Evening Lecture
Kjetil Thorsen | Snøhetta
Thursday, 13.10.2016 | 7pm
XAL Headquarters, Auer-Welsbach-Gasse 36, Graz  

free bus transfer at 6.15pm
meeting point: TU Graz, Rechbauerstraße 12  

Conferment of the Silbernen Ehrendiplome
Friday, 14.10.2016 | 5pm
TU Graz, Aula, Rechbauerstraße 12/1.OG  

Conferment of the GAD Awards
Friday, 14.10.2016 | 7pm
TU Graz, Halle, Kronesgasse 5/1.OG  

party | music: Trio La Onda | buffet  

Exhibition of the nominees
17.–21.10.2016 | 10am – 4pm
TU Graz, Seminarräume, Kronesgasse 5/1.OG  

Talks of the Winners
Thursday, 20.10.2016 | 7pm
Haus der Architektur (HDA) Mariahilferstraße 2, Graz

Jury

Lukas Göbl | göblarchitektur | Krems-Wien

Anna Popelka | PPAG architects | Wien

Kjetil Thorsen | Snøhetta | Oslo